piątek, 6 listopada 2015

Zamek w Nowym Wiśniczu

Położony w Parku Krajobrazowym Wiślicko-Lipnickim wśród lasów i wzgórz w Nowym Wiśniczu jest niewątpliwie jednym z najcenniejszych w Polsce dzieł wczesnobarokowej architektury rezydencyjno-obronnej. Wzniesiony w XIV w. przez możny ród Kmitów.Przebudowy dokonał Stanisław Lubomirski w latach 1615-1621 według projektu Macieja Trapoli. W 1831 r. zamek uległ wielkie pożarowi, z którego się nie podniósł. Dopiero w 1949 r.dokonano kompleksowej rekonstrukcji.
   Pałac otoczony jest bastionami fortyfikacyjnymi z XVII w. ze wspaniałą bramą wjazdową. W bastionach znajdowały się kazamaty, pomieszczenia dla wojska i służby oraz stajnie.
   Cztery baszty w narożach gmachu przykryte są cebulastymi hełmami. Na drugim piętrze znajduje się duży taras widokowy, skąd podziwiać można okolicę , a bliżej przy  murze budynek wolnostojący, przy nim wystawę rzeźb uczniów Liceum Plastycznego.
   W 2009 r. zamek stał się własnością gminy Nowy Wiśnicz. Odtąd komnaty zamku zapełniają się zabytkowymi meblami, porcelaną, srebrami, obrazami, gobelinami. Miejscowi urzędnicy starają się o nadanie zabytkowi tytułu Pomnika Historii.
   Ciekawostka. Mieszkający we Francji Władysław Lubomirski wziął ślub w kaplicy zamkowej i wyprawił wesele dla 100 osób z udziałem Radziwiłłów, Dzieduszyckich i Tarnowskich.

W narożu muru herb Szreniawa
 Stiuki w kaplicy zamkowej projektu Jana Chrzciciela Falconiego
Strop w kaplicy
                                                 Gobelin
Studnia na dziedzińcu ma 36 m głębokości
 Brama wjazdowa od wewnątrz
 Gobelin z widokiem zamku
 Portret Stanisława Lubomirskiego
Widok okolicy z tarasu zamku
Wykończenie baszty przy tarasie
Sala gościnna
                                       

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz